Sivrisineklerin En Çok Nefret Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bitki: Lantana Camara

Kontrol et Sivrisineklerin En Çok Nefret Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bitki ve sinir bozucu böcekleri uzak tutmak için onu nasıl kullanabileceğiniz hakkında her şeyi öğrenin!

Lantana Camara, neotropiklere özgü bir süs çalıdır. Farkında olmayabileceğiniz şey, aynı zamanda Sivrisineklerin En Çok Nefret Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bitki! Hepimizin yararlanabileceği faydalarına bir göz atalım!

Buraya yetiştirebileceğiniz en iyi Sivrisinek kovucu bitkilerdir


Sivrisineklerin En Çok Nefret Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bitki

Sivrisineklerin En Çok Nefret Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Bitki
living4media

Yıllar içinde, sivrisinek sorununu çözmek için birçok çalışma yapılmıştır. Afrika’dan Hindistan’a, bu böceklerle birlikte gelen birçok sorunun boyutu astronomiktir. Sıtma, Dang humması, Chikungunya ve Zika Virüsleri, sivrisinekler yoluyla bulaşan hastalıklardan sadece birkaçıdır.

Bunun gibi bir sorunu ortadan kaldırmak ve daha ucuz bir çözüm bulmak için bilim adamları, sivrisinekleri kovmaya karşı etkili olup olmadığını görmek için Lantana Camara testleri yapmaya başladılar. Yapılan birçok araştırmadan sonra Lantana Camara’nın sivrisineklere karşı ucuz ve verimli bir kaynak olduğu sonucuna varıldı.


Lantana’nın Sivrisineklere Karşı Ne Kadar Etkili Olduğunu Kanıtlayan Çalışmalar

Çalışma -1

İçinde bir çalışma 2013 yılında, sorgulayıcılar sıtma sayılarını düşürmek için bu tesisi aldılar. Bitki örnekleri aldılar ve metanol, etil asetat, etanol ve dietil eter içeren çeşitli karışımlar yaptılar. Bu örnekleri ve çözücüleri kullanarak bitkinin dumanını çıkarmışlardır.

Bu çalışmanın sonuçları, Lantana Camara bitkisinin Anopheles sivrisineklerini 300 dakikadan fazla kovmada etkili olduğunu göstermektedir. Bu, sıtmanın bulaşmasını kontrol etmek için güvenli organik kovucuların geliştirilmesinde olağanüstü bir başarıydı.

Çalışma -2

Bir diğeri Araştırma kağıdı Journal PLoS ONE’da (Public Library of Science) yayınlanan, Lantana’nın sivrisinekleri caydırmak için çalıştığına dair bilimsel kanıt sağlar. Bu, herkesin aşılara göre daha sürdürülebilir ve daha ucuz bir alternatife sahip olmasını sağlar. Bu çalışma aynı zamanda Lantana’yı güçlü bir sivrisinek kovucu olarak kullanabileceğimizi göstermek için mutlak bir başarıydı.

Bu çalışmanın sonunda, araştırmacılar lantana ekranlı yaklaşık 231 evden ve ekransız 90 evden veri aldı. İyi büyüyen ekranlara sahip olanlar, çiçeklenmeyen evlere kıyasla tuzaklara çok daha az sivrisinek yakalanmıştı.


Sivrisinekleri Kovmak için Lantana Nasıl Kullanılır

Sivrisinekleri önlemeye başlamak için, bu bitkileri evde yetiştirmenin en iyi yolu! Yabani ot olduğu için büyümesi hızlıdır ve saksılara kolayca ekebilirsiniz.

  • Dışarıda olduğunuzda, yaprakları ezin ve bu, böcekleri uzak tutacak bir sitronella kokusu yayacaktır.
  • Diğer yöntem çiçekleri ve yaprakları kurutmaktır. Kuruduktan sonra toz haline getirin ve bir cam kavanozda yakın. Bu koku nedeniyle sivrisinekleri yaklaşık 3-4 saat uzak tutacak ve bitki ile beslenenler daha kısa ömürle zayıflayacaktır.
  • Ayrıca lantana esansiyel yağını alıp, 4-5 damlasını 2 kaşık hindistan cevizi veya jojoba yağı ile karıştırıp vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine sürün. Kokusu sivrisineklerin sizden uzak kalmasını sağlayacaktır!

About admin

Check Also

Barbeküde Pizza; kendin için lezzetli ve sağlıklı bir pizza yap

Sonunda evde biraz dinlenmeye başladık. Örneğin güzel bir barbekü dahil başka şeyler için zaman! Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir