Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek mi? Bu 4 ipucu ile başarılı olacaksınız!


Ne yazık ki, Hollanda hala COVID-19’un büyüsü altında. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek her zamankinden daha önemli görünüyor, ancak o kadar kolay değil. Özellikle tecrit sırasında birçok Hollandalı için zor oluyor ve itiraf etmeliyim… Bunu ben de çok zor buluyorum. Hala sağlıklı yiyecekler yiyebiliriz. Zaten yaptık ve hala da yapıyoruz. Ara sıra sağlıksız bir yemek dışında, ancak makul derecede sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa, o zaman bu istisna pek sorun olmaz.

Ancak özellikle atıştırmalıkların ve sporun (kalıcılığının) kombinasyonu bir meydan okumadır. Sporun kendisi zaten bir meydan okumadır, dürüstçe söylemeliyim. Yine de keyif almaya devam ederken, sağlıklı bir yaşam tarzı alanında birbirimizi teşvik etmeye çalışıyoruz. Nasıl olduğunu söyleyeceğim.

Sağlıklı bir yaşam tarzı için ipuçları

Sağlıklı bir yaşam tarzı arayışını tartışmak için, iyileştirmeleri dört noktada uygulamaya çalışıyoruz.

  1. Yiyecek ve içecek
  2. Alkol ve sigara
  3. Dinlenme ve rahatlama
  4. Hareket

Sağlıklı bir yaşam tarzının da yukarıdaki noktalardan oluştuğunu düşünüyorum. Sağlıklı beslenme ve içme elbette önemlidir. Ve bununla sadece yeterli meyve ve sebzeden bahsetmiyorum, aynı zamanda daha az şeker yemekten ve daha az alkol içmekten bahsediyorum. Ek olarak, yeterli egzersiz son derece önemlidir, ancak aynı zamanda dinlenmenizi ve gevşemenizi zamanında alın. İkincisi, özellikle sağlıklı bir zihinsel yaşam tarzında bir rol oynar. Çünkü fiziksel olarak sağlıklı olabilirsiniz, ancak akıl sağlığı da aynı derecede önemlidir!

Sağlıklı bir yaşam tarzı ile daha zinde olmanızı, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve hastalıklara karşı daha az duyarlı olmanızı sağlarsınız. Aslında her şey yeterince önemli, sağlıklı bir yaşam sürdüğünüzden emin olmak için düşünürdünüz.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için ne yapıyoruz?

Önce sağlıklı bir yaşam sürmek için neler yaptığımızı tartışacağım.

1. Yeme ve içme

Yeterince meyve ve sebze yiyin ve çeşitli yiyecekler. Meyve alımı hala biraz iyileşse de, bununla makul düzeyde olduğumuzu düşündüğümü zaten belirttim. Bizler daha ziyade ‘tembel’ meyve yiyicileriz. Meyve orada ve hazır olduğunda kesinlikle yenecektir. Ama kivi soymak ya da üzüm yıkamak aslında çocuklar için çok fazla iş, haha. Bu, bunu doğal olarak yapabileceğim anlamına geliyor, ama… Ben de benim… altında bir tekme kullanabilirim.

Sağlıklı bir yaşam tarzı için de önemli olan şeker alımımıza ve tuz alımımıza dikkat ediyoruz. Elbette bizimle de bir denge var. Atıştırmalık ve atıştırmaya izin verilir. Tercihen ölçülü olarak, biraz 80-20 kuralı gibi. Ve diğer her şey için mümkün olduğunca az rafine şeker ekliyoruz. Tatlı yemekler yaparken sık sık birlikte çalışırım polioller, bilirsiniz, doğal şeker ikameleri. Ayrıca MamsatWork’te poliolleri kullandığım birkaç tarifim var; örneğin daha az şekerli bu tatlılar. Çünkü daha az şeker yemenin önemli olduğunu biliyoruz, değil mi? Ayrıca mümkün olduğunca az paket ve poşet ile yemek yapıyorum, tercihen olabildiğince saf ve işlenmemiş yeriz otları kendimiz eklediğimiz yer.

Hafta sonu için de bazı güzellikler alıyoruz ama bunu hafta içi dışarıda bırakmaya çalışıyorum. Hellofresh kullanmak ayrıca haftanın her günü masaya sağlıklı bir yemek koymayı çok fazla düşünmek zorunda kalmadan kolaylaştırır.

Frank, konu bardak su olunca çok iyi gidiyor, bir günde gerçekten çok su içiyor. Yeterince su içmiyorum, bundan eminim ve bu konuda bir şeyler yapmam gerekiyor. Günde en az 6 bardak su önemli. Çocukların da biraz daha su içmesine izin verilmelidir. Bakacağım, ailemiz için içme suyu alanında bir tür yarışma düzenleyebilir miyim? Su içmeyi de zor buluyor musunuz? O zaman evde bir soda akışı düşünün.

2. Alkol ve sigara, sağlıklı bir yaşam tarzının parçası değildir

Alkol ve sigara, sağlıklı bir yaşam tarzının parçası değildir. Hiçbirimiz sigara içmiyoruz (Yıllardır sigara içiyordum ama şimdi 17 yıldır dumansızım). Alkol içiyoruz, ancak giderek ölçülü oluyor. Çünkü senin için iyi değil, aynı zamanda artık dayanamadığım için, haha. Şimdi anlıyorum ki, gerçekten sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak, gerçekten hiç alkol içmemeliyiz. Ancak rahatlama da önemlidir, daha önce de bahsetmiştim. Ve arada bir bir kadeh şarap da benim için rahatlama anlamına geliyor 😉

Ama eskiden arkadaşlarımla hoş bir akşam ‘kolayca’ bir şişe şarap askeri yapabildiğim bir yerde, bugünlerde böyle bir akşamda iki kadeh şarap gerçekten yeterli buluyorum. Bu oldukça büyük bir gelişme.

3. Dinlenme ve rahatlamayı günlük rutininize yerleştirin

Bu aynı zamanda birçok insan için büyük bir zorluktur. Dinlenme ve rahatlama. Aslında hepimiz gürlemeye devam ediyoruz. Ve biz de katılıyoruz, özellikle şu anda yapmakta olduğumuz tadilatlara baktığımda. Yine de huzur ve rahatlama arayışında oldukça iyi olduğumuzu düşünüyorum. Örneğin rahatlama biçiminin de önemli olduğunu düşünüyorum. Bütün gece takılmak ve Netflix ile dinlenmek bir kez olsun iyidir, ancak bunu her gün yaparsanız, sizi gerçekten daha sağlıklı yapmaz.

Örneğin sağlıklı bir yaşam tarzı içinde gevşemek hobilerinizle de meşgul. Ve bu aynı zamanda stresinizi azaltmanın mükemmel bir yoludur. Müzik yapmak Frank için harika bir hobi ve bunu her gün yapıyor. Bence bu rahatlamanın nihai yolu. Kişisel olarak evde iç mekanda çalışmaktan zevk alıyorum, aynı zamanda yeni şeyler öğrenerek kendimi geliştiriyorum. Kendinize kalın bir örgü ekose yaparak veya resim veya mermi günlükleri yaparak. Ellerinizle çalışmak rahatlamanın çok güzel bir yoludur. Ayrıca jakuzimiz elbette harika bir rahatlama sağlar. Şimdi sende yok mu? Örneğin rahatlama için yoga veya farkındalığı düşünün.

Zamanında yatarak tabii ki biraz dinlenebilirsiniz. Artık gece kuşları değiliz ve geçen yıl tabii ki tamamen yoldan çıktık, bu yüzden barış iyidir.

4. Sağlıklı bir yaşam tarzı için yeterince egzersiz yapın

Ve sonra yeterince egzersiz yapın. Corona başlamadan önce yoluma devam ediyordum. Haftada üç kez spor salonuna gitmek benim için gerçekten çok fazla. Ben pek atlet değilim. Ama çok iyi bir akış içindeydim. Sadece sağlıklı bir yaşam tarzı için değil, gardırobum için de harika, çünkü kendimi biraz daha rahatlıkla pantolonuma sığdırdım.

Maalesef bu artık sona erdi. Evde egzersiz yapmak elbette bir seçenek, ama benim gücüm değil. Yine de her gün köpeği gezdirerek 10.000 adım atmayı başarıyorum. Yürümek de rahatlamak için çok iyi bir yoldur! Ayrıca düzenli olarak bisikletimi alıyorum ve ayrıca evde tadilatla birlikte çok egzersiz yapıyorum, bu da fark yaratıyor!

Frank’in sporları her zamanki gibi devam ediyor çünkü dışarıda spor yapıyor ve çocuklar neyse ki sadece spor yapıyorlar. Egzersiz açısından sağlıklı yaşam tarzının iyi gittiğini düşünüyorum.

About admin

Check Also

Barbeküde Pizza; kendin için lezzetli ve sağlıklı bir pizza yap

Sonunda evde biraz dinlenmeye başladık. Örneğin güzel bir barbekü dahil başka şeyler için zaman! Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir