Nasıl Para Kazandıran Bir Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Paylaşmak önemsemektir!

Bu yazımda sosyal medya yöneticisi nasıl olunur, sosyal medya yöneticisi işleriyle evden nasıl tam zamanlı gelir elde edilir sizlerle paylaşacağım.

Başkalarının sosyal medya hesaplarını yöneterek çok para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sosyal medya yönetimi, temelde küçük işletmelerin, büyük işletmelerin veya büyük bir ünlünün sosyal medya profiliyle ilgileniyor.

Sadece güzel fotoğraflar yayınlamamaktan ibarettir, ancak sosyal medya yönetiminin arkasındaki amaç daha fazla satış, daha fazla iş, daha fazla bağlantı vb.

Birçok şirketin sosyal medya departmanı kendi bünyesinde olmasına rağmen, bu görevi sosyal medya pazarlama ajanslarına veya serbest çalışan sosyal medya yöneticilerine yaptırmayı tercih eden birçok işletme de var.

Nasıl para kazanan bir sosyal medya yöneticisi olunacağını öğrenmeye hazır mısınız? Hemen içine dalalım.

Sosyal Medya Yöneticisi Olarak Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Sosyal medya yöneticisi olarak çalışmanın çok kazançlı olabileceğini size söyleyebilirim.

2018’de birkaç diş hekimi için sosyal medya pazarlaması yaptım ve ilk başladığımda bile gerçekten karşılığını aldığını söyleyebilirim.

Sonuçlar kesinlikle tipik değil ve ilk müşterinizden 3500 $ kazanacağınızı söyleyebilirim.

Ancak yeni başlayan biri olarak ayda 500 $ hatta 1000 $ ‘ı kolayca ücretlendirebileceğinizi söyleyebilirim.

Başlangıç ​​derken sosyal medyanın ne olduğunu bile bilmeyen birinden bahsetmiyorum. LOL

Sosyal medya yönetimi ile yapabileceğiniz para miktarı kesinlikle sizindir.

Demek istediğim, ayda 10.000 $ kazanmak istiyorsanız ve müşteri başına 2000 $ talep etmek istiyorsanız, o zaman bu 5 müşteriyi almak için kıçınızı bırakın, ki bu pasta kadar kolay olmayacaktır.

Ancak sıkı çalışma, özveri ve net bir strateji ile kesinlikle yapılabilir.

Peki, bir sosyal medya yöneticisi 2021’de ne kadar kazanabilir:

  • Düşük uç: 500 – 1.000 ABD Doları
  • Üst düzey: 2.500 – 10.000 $

Size ödeyecek bütçeye sahip yüksek portföy müşterileriyle çalışmak istiyorsanız, o zaman ayda minimum 2500 $ talep edebilirsiniz.

Ancak, yalnızca birkaç müşteri daha fazlasını isteyen küçük işletmelerle çalışıyorsanız, ayda en fazla 1000 $ sunabilirler.

Belki benden daha şanslı olabilirsin!

Daha önce de söylediğim gibi ve Kaliforniya’da bir avuç diş hekimi ile sosyal medya yönetimlerini yaparak çalıştım.

Aylık 1500 – 2500 $ arası anlaşmaları kapatmayı başardım. Bu, yatırım getirisi çok büyük olsa da, bu alanda harcama yapmaya pek istekli olmayan nişler olduğu anlamına gelir.

Hatta bana şöyle dedi: “10 yıldır yanımda olan yeterince hastam var. Neden daha fazlasını istiyorsun? Şaşkındım! Ama sonra herkesin milyoner olmak istemediğini anlıyorum.lol

Bir Sosyal Medya Yöneticisinin Görevleri

Bir sosyal medya yöneticisi olmanın sorumluluğu, sadece müşterinizin izleyicisini eğlendirmek için resimler yayınlamak değildir.

Bundan daha fazlası. Unutmayın ki, bir müşterinin size sadece birkaç sevimli resim yüklemeniz için para ödemeyeceğini, aslında işlerine daha fazla müşteri kazandırmak ve karlarını artırmak için para ödemeyeceğini unutmayın.

Bu nedenle, üstesinden gelmeniz gereken oldukça akıllı bir görev listesine sahip olacaksınız. Örneğin, gerçekleştirmeniz istenecek birkaç temel iş parçası vardır, örneğin:

  1. Sosyal medyadaki varlığını geliştirmek
  2. Marka bilinirliğini artırmak
  3. Kitlelerini büyütmek
  4. Hedef kitleleriyle etkileşim kurmak (sorulara, yorumlara yanıt vermek…)
  5. Reklam yayınlamak
  6. İlerleme raporları oluşturma

Sosyal medya yönetimini yaptığımda, işlerin hareket ettiğine dair kanıt sağlamak için müşterilerime haftalık raporlar gönderdim.

Başladığınız anda yeni müşteriler getirmeyeceğiniz açıktır, ancak onlara yaptığınız küçük görevleri göstermek onların size güvenmesini ve sizi bir profesyonel olarak görmesini sağlayacaktır.

En Popüler Sosyal Medya Platformları

Bu, bazılarınız için sosyal medya dünyasının hakim platformlarını tahmin etmek için kolay olabilir.

Ancak, bir şeyi belirtmek isterim. Sosyal medya yöneticisi olarak, her sosyal ağa atlamak ve ilgili resimleri ve reklamları yayınlamaya başlamak istemezsiniz. Malısın

Müşterinin endüstrisi için hangi platformun en iyi performansı göstereceğini analiz edebilmeli ve müşterinize başka bir platform yerine neden bir platform önerdiğinizi anlamasını sağlamak için buna göre tavsiyelerde bulunabilmelisiniz.

Bu, her sektörün bu platformların her birine farklı tepki verdiğini söylemektir.

Örneğin, bir güzellik mağazası Instagram’da Twitter’dan daha iyi performans gösterebilir ve kesinlikle daha iyi performans gösterecektir.

Oysa bir danışmanlık şirketi Twitter’da Instagram’dan daha iyi performans gösterebilir, bu da beni Instagram ile ilgili bir sonraki paragrafa getiriyor.

Instagram

Bildiğiniz gibi Instagram, öncelikle fotoğraf gönderileriyle ilgilenen bir sosyal medya ağıdır.

Instagram kullanıcıları, gözlerini memnun etmek için güzel ve çekici görüntüler görmeyi severler. Bu yüzden güzellik salonunu örnek aldım.

Bu izleyici, mağazaya yeni ulaşan yeni ürünler hakkında tweet okumak yerine gerçek güzellik ürünlerinin gerçek resmini ve görüntülerini görmek isteyecek.

Aksine, bir danışmanlık şirketi, Instagram’da ofislerinin fotoğraflarını yayınlamak yerine kesinlikle daha fazla ilgi çekici kitlenin tweet’lerini retweetlediğini görecektir.

Pro-Türü: Müşterinizin işletmesinin ürünleri ve hizmetleri harika fotoğraflarla temsil edilebiliyorsa ve Instagram’da gerçek bir izleyici kitlesi varsa, bunun için gidin!

PinterestBenzer fikirler

Pinterest? Gerçekten mi? Şaka mı yapıyorum Hayır Ben değilim.

Bu, şu andaki trafik santrali ve çok az işletme Pinterest’in ne kadar güçlü olduğunu bilmiyor.

Bunu, Pinterest’in aslında her tür işletmeye yeni işler, yeni satışlar getirmenin en iyi ve en hızlı yolu olduğuna inanarak söyleyebilirim.

Pinterest sadece DIY’ler, tarifler veya ev dekoru için değildir! Pinterest’in ne kadar güçlü olduğuna dair blog gönderime göz atın. Buraya Tıkla

Çok azınız bunu biliyor olabilir, ancak Pinterest bu şekilde sınıflandırılmasına rağmen bir sosyal medya platformu değildir.

Pinterest, Google’ın görsel bir sürümüdür ve evet, müşterilerinize daha fazla iş getirmek için sosyal medya yöneticisi olarak yararlanabileceğiniz bir arama motorudur.

Youtube

Bu en zor olanı ama aynı zamanda size hayatınızdaki en iyi sözleşmeleri getiren de.

Müşteriniz bir fitness şirketi veya büyümek için video içeriğine ihtiyaç duyan başka bir işletme ise, YouTube kesinlikle gitmenin yoludur.

Ayda 5.000 – 10.000 $ + gibi daha fazlasını kolayca şarj edebilirsiniz çünkü video oluşturmak çok fazla zaman ve enerji gerektirir.

Ancak YouTube’daki YG çok büyük adamlar!

Diğer platformlardan daha hızlı yatırılan parayı geri getirebileceğinden, içerik pazarlama amaçlıysa küçümsemeyin.

Elbette, çalıştığınız sektöre bağlı. Bunu aklınızda bulundurun!

Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Adım 1 – Nişinizi Seçin

İlk adım, çalışmak isteyeceğiniz bir endüstri seçmektir.

Bu size tuhaf gelebilir, ancak başarı için tavsiyem sektörünüzün seçimini daraltmanızdır.

Güneşin altındaki her nişle çalışmak istemezsin, değil mi?

İşletmeler her zaman daha önce kendi nişlerinde zaten çalışmış olan sosyal medya yöneticilerini arıyorlar. Uzmanlık arıyorlar!

Müşterilerime web tasarım hizmetleri için teklif verdiğimde, aklıma ilk soru şu oluyor: “Benimle aynı sektörde bir şirkette çalıştınız mı?

Cevabınız evet ise, lütfen bana çalışmayı gösterin! “

Anlıyorsun! Bazı iş adamları, yalnızca kendilerininkiyle aynı alanda başka bir iş için sonuç aldıysanız size güvenecektir. Yani, bunu aklınızda bulundurun.

İki ana nedenden ötürü yalnızca bir veya iki niş için çalışmak çok büyük bir avantajdır:

  1. Potansiyel müşterinizin nişiyle aynı alanda çalıştıysanız, sözleşmeler kolayca kapatılır.
  2. Deneyimi çok daha hızlı alırsınız. Bir süre sonra, o belirli müşteri için neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını hemen başlayacaksınız.

Bir niş seçmeden önce araştırmanızı yapmanızı öneririm.

Bu nişteki işletmelerin ödeyecek bütçesi olup olmadığına bakın, aksi takdirde yer fıstığı için harcanacak çok zaman, enerji ve yaratıcılık olacaktır.

Adım 2 – Çekici Bir Web Sitesi Tasarlayın

Güçlü bir çevrimiçi varlık, potansiyel müşterilerinizi çekeceğiniz bir yerdir.

Bu konuda çok süslü olmanıza gerek yok, ancak oldukça basit ama profesyonel.

Arama motorları için iyi optimize edilmiş bir web sitesi ile, sosyal medya yöneticisi arayan müşteriler sizi arama sonuçlarında kolayca bulabilir.

Bu nedenle, Sosyal Medya Pazarlama İşletmeniz için yalnızca bir Instagram hesabı veya Facebook sayfası oluşturmaya odaklanmayın, sizi bulmak için hizmetlerinize gerçekten ihtiyaç duyanlar için fırsatlar yaratın.

Henüz bir web siteniz yoksa, kurmanız ve çalıştırmanız için ihtiyaç duyacağınız temel araçlar şunlardır:

Şimdi, hizmetlerinizi, fiyatlandırmanızı ve portföyünüzü sergilemek için profesyonel bir web sitesine ihtiyacınız olacak. WordPress üzerinde web tasarım hizmetleri sunuyorum.

Dolayısıyla, bu konuda size yardımcı olabilecek birini tanımıyorsanız, lütfen bana ulaşın. contactvirtualdollarz@gmail.com

Markalı bir iş konusunda ciddiyseniz, kesinlikle profesyonel bir logoya ihtiyacınız olacak. Bunu da yapıyorum. Bize ulaşmaktan çekinmeyin, markalaşma ihtiyaçlarınız konusunda size yardımcı olmak isterim.

Adım 3 – Portföyünüzü Oluşturun

Müşteriler her zaman son çalışmanızı görmek isteyeceklerdir. Bu nedenle, en son çalışmalarınızdan oluşan temiz bir portföye sahip olmak, en büyük yararınız olacaktır.

Anlıyorum, daha önce sosyal medya yönetimi yaptıysanız, geçmişte herhangi bir müşteri çalışmanız olmayacak.

Çok belirgin! Ancak, kendi sosyal medya varlığınızı, hesabınızın katılımıyla ilgili içgörülerle sergileyebilirsiniz.

Bir arkadaşınıza veya küçük bir işletmeye ücretsiz bir deneme sunarak da başlayabilirsiniz, sadece deneyim + bir referans ve elbette portföyünüze renk katacak bir şeyler elde etmek için.

Sosyal Medya Yönetim Hizmetleriniz İçin Yeni Müşteriler Edinmenin 3 Yolu

Yayınlanan Reklamlar

Bir sosyal medya yöneticisi olarak yeni müşteriler edinmenin en hızlı yollarından biri, reklamlar yayınlamak ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kişileri hedeflemektir.

En iyi yatırım getirisi için en iyi performans gösteren iki platform Facebook ve Google Reklamlarıdır.

Reklam kampanyaları oluşturmak, hedef kitlenizi lazerle hedefler ve müşterileri çok daha hızlı bulmanızı sağlar.

Aslında, reklamlarınız, işlerini büyütmek için zaten mükemmel sosyal medya yöneticilerini arayan işletmeleri hedefleyecektir.

Kartınızı bir profesyonel gibi oynayın ve onlara karşı koyamayacakları bir teklif sunun!

Soğuk E-postalar Gönderme

Yine de bu benim favorim. Markalaşma ve web tasarım hizmetleri sunan bir dijital ajans işletiyorum.

Proje hattımın% 85’inin soğuk e-posta gönderebileceğim potansiyel müşterilerle dolu olduğunu söyleyebilirim.

İnsanların% 99’u e-postalarını neredeyse her gün birkaç kez okuyor.

Bu nedenle, soğuk e-posta gönderme, markalaşma ve web tasarımı proje anlaşmaları için bugün hala kullandığım en iyi yollardan biri.

Müşterileri soğuk e-posta yoluyla nasıl elde edeceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın.

SEO

Bu, hizmetlerinizi çevrimiçi olarak arayan müşterileri bulmanın en iyi yolu olmalıdır.

Ancak Google SEO’nun ana dezavantajı, Google’ın içeriğinizi almaya başlaması ve sizi arama sonuçlarına itmesi için en az 6 ay ila 1 yıl sürmesidir.

Kimin bekleyecek 6 ayı var? Yapmadığımı biliyorum, ancak içeriğinizi Google arama sonuçları için optimize etmek bir öncelik olmalıdır.

Potansiyel müşterilerin web sitenizi Google üzerinden bulması biraz zaman alacak, ancak bu ilk sayfaya ulaşır ulaşmaz, kesinlikle çok sayıda potansiyel müşteri görebilirsiniz.

Hepsi sizi işe almaz, ancak bu trafiğin yalnızca% 1’i sizi işe alırsa, çok iyi durumda olacaksınız. Hehe.

Artık bir sosyal medya yöneticisi olmanın temel adımlarını öğrendiğinize göre, işe başlayın ve bu müşterileri edinin!

İyi şanslar.

About admin

Check Also

Çikolata-Nane Mus

Çikolata-Nane Mus Hazırlık zamanı 35 dakika Toplam zaman 35 dakika 1½ bardak Hindistan cevizi kreması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir