Keto Diyetinin Beklenmedik 10 Faydası

Birçok insan kilo vermek için keto diyetine atlar, ancak bu diyet çok daha fazla fayda sağlar.

Bu yazıda, keto diyetinin 10 beklenmedik faydasına değineceğiz.

1. Düşük Anksiyete ve Depresyon

Keto diyetinin beynin kimyasını olumlu etkilediği gösterildiğinden (1, 2) ve beyin ve depresyon yakından bağlantılı, araştırmacılar onu depresyon tedavisinde kullanıyor ve kullanıyorlar. (3)

Bu çalışma (1) farelerde yapılan, keto diyeti ile beslendiğinde farelerde kaygıyı azalttığını gösterdi.

Araştırmacılar, bunun sağlıklı yağların beyindeki birçok faydası nedeniyle gerçekleştiğine inanıyor.

Bu diğer çalışma (2), aynı zamanda farelerde de yapılan, uterodayken keto diyetine maruz kalan farelerin, keto diyeti ile beslenmeyen annelerden doğanlara göre anksiyete ve depresyona daha az duyarlı olduğunu gösterdi.

Diğer çalışmalar (3, 4) keto diyetinin beyindeki kan damarlarının kalınlığını artırdığını ve ketonların beyin hücrelerinin yaralanmaya karşı korunmasına yardımcı olduğunu gösterin.

2. Geliştirilmiş Odak

Hiç şüphe yok ki, şeker hızlı bir enerji artışı için harikadır, ancak beyninizin en iyi performansı göstermesine gerçekten yardımcı olmaz.

Çalışmalar (5), ketonları yakıt olarak kullanırken beynin glikoza (şeker) göre daha verimli çalıştığını göstermiştir.

Düzenli bir diyette beyin tüm enerjisini glikozdan alır. Keto diyetinde ise enerjisinin yaklaşık 2 / 3’ünü ketonlardan alır.

Sadece 1 haftada ilk 5-10 kilo ver.

ÜCRETSİZ 7 Günlük Keto Mücadelesini Alın!

7 Günlük Keto Kilo Verme Mücadelesi

3. Azalan İstek

Karbonhidrat alımınızı büyük ölçüde azalttığınızda, kan şekeriniz daha stabil hale gelir.

Kan şekeriniz sürekli yükselip geri gelmediğinde, şeker ve karbonhidrat istekleri azalır.

Karbonhidrat ve şeker isteğinin azalması da kilo vermenize yardımcı olabilir. Karbonhidrat ve şeker çok doyurucu değildir, bu da insanların aşırı yemesine ve sonunda kilo almasına neden olur.

Daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız, keto ile ilgili sonuçları görmenin ne kadar sürdüğü hakkındaki bu makaleye göz atabilirsiniz.

4. Kanserin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Çalışmalar (6) keto diyetinin belirli kanserleri tedavi etmek için kemoterapi ve radyasyon tedavisinin etkilerini artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar.

Keto diyeti, normal olanları etkilemeden kanser hücrelerinde seçici olarak metabolik oksidatif stresi tetikleyerek bu tedavilerin etkilerini artırabilir.

Diğer çalışmalar (7) bazı kanser türlerinin enerji için büyük ölçüde glikoza (şekere) dayandığını bulmuşlardır.

Bu nedenle, karbonhidrat alımını sınırlamak, bu kanser hücrelerini aç bırakmaya ve onları kemoterapiye daha duyarlı hale getirmeye yardımcı olacaktır.

5. Daha İyi Uyku

Birkaç kişi keto diyetini uygularken çok daha iyi uyuduklarını bildirdi.

Bununla birlikte, keto diyetine ilk başlarken tam tersini yaşayabileceğinizi unutmamak önemlidir.

Ketoda yeniyseniz, adaptasyon döneminde (genellikle ilk 3-5 gün) biraz uykusuzluk veya uykuda kalmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Vücudunuz karbonhidrat yerine enerji için yağ kullanmaya tamamen adapte olduğunda, kendinizi daha rahat hissedebilir ve uyku kalitesini artırabilirsiniz.

6. Daha Düşük Enflamasyon Seviyeleri

Uygun bir keto diyeti uygularsanız, kendinizi ekmek, makarna ve tahıllar gibi bağırsağınıza zarar verebilecek ve iltihaplanmaya yol açabilecek işlenmiş yiyecekleri azalttığını göreceksiniz.

Bunun yerine, bağırsak sağlığınızı iyileştirecek ve iltihabı azaltacak sağlıklı yağlar, protein ve düşük karbonhidratlı sebzeler yemeye odaklanacaksınız.

Bu çalışma (8), balık, sebze ve meyveler gibi bütün yiyeceklere odaklanan bir diyet yiyenlerin, rafine tahıllar ve şekerli ve kızarmış yiyecekler gibi işlenmiş yiyecekleri yiyenlere göre depresyon teşhisi konma olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

7. Sabit Enerji Seviyeleri

Keto diyetinin ilk birkaç gününde zayıf hissetmek ve bazı baş ağrıları yaşamak normal olsa da (genellikle “keto gribi” olarak adlandırılır), bu semptomlar vücudunuzun enerji için karbonhidrat yerine yağ yakmaya geçtiğinin harika bir işaretidir.

Karbonhidrat yerine enerji için yağ kullanma durumuna ketozis denir.

Kan şekeri seviyenizi yükseltmeyeceğiniz için, vücudunuz gün boyunca düşüşler yerine sabit bir enerji akışı yaşayacaktır.

İşte ketozise hızlı bir şekilde girmenin birkaç yolu.

8. Azalan İştah

Aç hissetmek, kilo vermenin veya diyet yapmanın en berbat kısımlarından biridir.

Ve aslında, çoğu insanın kilo verme hedeflerinden vazgeçmesinin ve hayal kırıklığına uğramasının en büyük nedenlerinden biridir.

İlginç bir şekilde, çalışmalar (9) keto ve düşük karbonhidratlı diyetlerin genellikle iştah azalmasına yol açtığını göstermiştir.

Ayrıca, insanların karbonhidrat alımını büyük ölçüde azalttıklarında ve protein ve yağ alımlarını artırdıklarında, daha az kalori tükettiklerini de gösteriyorlar.

9. Kan Basıncını Düşürebilir

Keto diyetinin en büyük beklenmedik faydalarından biri, kan basıncını düşürmeye yardımcı olma yeteneğidir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) kalp hastalığı, felç ve böbrek yetmezliği riskini artırabilir.

Araştırma (10, 11), keto ve düşük karbonhidratlı diyetlerin kan basıncını düşürmenin etkili bir yolu olduğunu ve bu hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

10. Azaltılmış Kan Şekeri ve İnsülin Seviyeleri

Çalışmalar (12, 13) keto diyetlerinin ve düşük karbonhidratlı diyetlerin tip 2 diyabet ve insülin direnci olanlar için büyük fayda sağladığını göstermiştir.

Bu çalışmada (14) Tip 2 diyabetli kişilerde yapıldığında,% 95’i glikoz düşürücü ilaçlarını 6 ay içinde azaltmış veya tamamen bırakmıştır.

Kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürmek söz konusu olduğunda aralıklı oruç tutmanın da çok yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Aynı zamanda kanser, Alzheimer ve yaşlanma üzerinde çeşitli faydalar gösterir, bu nedenle keto diyetine başlayan birçok insan da aralıklı oruç tutmayı benimser.

İlaçlar ve Keto Keto Diyeti

Kan şekerini düşürmek için ilaçlar almak ve aynı zamanda diyetinizden karbonhidratları kesmek, kan şekeri seviyenizin çok düşmesine (hipoglisemi) neden olabilir.

Bu nedenle, şu anda kan şekerini düşürmek için ilaç kullanıyorsanız, diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Keto diyeti hakkında daha ayrıntılı bilgi için, tam keto başlangıç ​​kılavuzuma göz atabilirsiniz.

Keto diyetinin bu beklenmedik 10 faydasını sevdiyseniz ve kilo verme yolculuğunuza başlamaya hazırsanız, Özel Keto Diyeti planı başlamanız gereken yerdir!

Özel Keto planının içerdiği her şeyin görüntüsü.

Bu plan, erkeklerin ve kadınların kendilerini aç bırakmadan veya en sevdikleri yiyecekleri bırakmadan yağ kaybetmelerine yardımcı olur.

About admin

Check Also

Çikolata-Nane Mus

Çikolata-Nane Mus Hazırlık zamanı 35 dakika Toplam zaman 35 dakika 1½ bardak Hindistan cevizi kreması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir