Kendinizi yenileyin – DIY ile tasarruf edin ve kendinizi inşa edin


Tamam, biraz abartabilirim, kendimizi gerçekten başarılı bir inşaat işçisiyle kıyaslayamayız, ama kendi yaptığımız tüm yenilemelerde yolumuza devam ediyoruz 😉 Son yıllarda o kadar büyüdük ki, kendimiz neyi yapıp neyi yapamayacağımız konusunda giderek daha fazla güven kazanıyoruz. Ek olarak, müteahhit gibi bir uzmanla hangi işi en iyi şekilde tutabileceğimizi doğru bir şekilde tahmin edebiliriz.

Kendinizi yenilemek mi? Para biriktirmenin harika yolu!

Bu yenileme ile kesinlikle yeniden akıllanacağız ve aynı zamanda işleri kendimiz yaparak paradan tasarruf edeceğiz. Hepimiz bu yenilemenin yıkım işini kendimiz yaptık çünkü bu, para kazanmanın ilk ve ‘en kolay’ adımıdır. Yıkımın kendisi her zaman kolay olmasa da elbette. Açıkçası bu sefer yıkım işi kan, ter ve gözyaşıydı.

Yenileme sırasında paradan tasarruf etmek için bunu kendimiz yapıyoruz

Birçok şeyi kendi başınıza yaparak, tadilatınız sırasında büyük miktarda tasarruf edebilirsiniz. Bununla biriktirdiğimiz para tadilat için potta kalacak, çünkü burada evde yapacak daha çok işimiz var. Daha önce de yazdığım gibi, serin bir yerde güzel bir ev, ama yine de biraz modernizasyon için yer var. Aşağıda, tadilat sırasında hepimizin ne yaptığını ve buna nasıl yaklaştığımızı anlatacağım.

Yenileme sırasında duvarları kendiniz yıkın

Bu tadilat sırasında evde daha fazla gün ışığı ve ferahlık hissi için birkaç duvarı yıktık. Taşıyıcı duvarlar oldukları için çok çaba ve zaman aldı. Yıkım sırasında birinci katın düşmemesi için elbette önceden pulları yerleştirdik. Yıkım işinden sonra birinci katın düzgün bir şekilde desteklenebilmesi için ne tür çelik kirişlerin yerleştirilmesi gerektiğini müteahhitimizle önceden belirttik. Bu da kesinlikle teslim etmek istediğimiz bir şey. Sonuçta, kendinizi yenilediğinizde evinizin sonunda çökme riskini almak istemezsiniz.

Şömineyi kendiniz yıkın

Mevcut odun sobasının etrafına yapılan şömineyi de kendimiz yıktık. Bu ne korkunç bir şeydi. Yıkım sırasında ayrıca 10 santimetre kalınlığında ve içinde takviye bulunan tam bir beton levha içerdiğini öğrendik. İyi ki, çift taşıyıcı duvarları yıkmak için bir Kango kiraladık, böylece bacayı tamamen yıkabilirdik.

Şirket içinde epeyce aracımız var, ama elbette her şeyi değil. Gelecek için sahip olmak istediğimiz bir iş için bir şeye sahip değilsek, o zaman örneğin bakarız Tool Center web sitesindeİnşaat elektrik süpürgemizi de satın aldığımız yer. Ancak, Kango için durum böyle değil, ne haftalık ne de aylık yıkım var. Böyle bir şeyi kiralayıp mahallede yapmayı tercih ediyoruz, böylece onu alabiliyoruz.

Yenileme sırasında elektriği kendiniz kurun

Elektriği de kendimiz yapıyoruz. Daha doğrusu; Frank bunu kendisi yapıyor, haha. Bu arada o siyah, kahverengi ve mavi ipliği giderek daha fazla anlıyorum, ancak bunu kendim yapacak kadar değil. Sayaç dolabında kendimiz değişiklik yapmıyoruz. Sonuçta, bir sayaç dolabının da belirli kurallara uygun olması gerekir. Örneğin, zor şeyler için uzman tuttuğumuzdan emin oluruz ve diğer şeylerin üstesinden kendimiz geçeriz. Elektriği kurmak ve bağlamak Frank için açık bir mesele, bu yüzden bu harika.

Yeni bir aspiratör takın

Bu yenileme sırasında daha önce yapmadığımız bir şey ortaya çıktı. Yeni bir davlumbazın takılması ve takılması. Tabii ki bu gerçekten zor olmak zorunda değil, ancak daha önce tadilat sırasında karşılaşmadıysanız, o zaman iyice bir göz atmalısınız.

Etrafında her seferinde başımıza çarptığımız çirkin çevreleyen alçak asılı davlumbaz yerine bir tavan çıkarıcı istedik. Daha erken olmaz dedi ve bitirdi. Çok net talimatlara sahip bir Siemens tavan çıkarıcı seçtik. Şimdi kendimiz bir dönüşüm yaptık, davlumbaz asılı duruyor ve tamamen olması gerektiği gibi çalışıyor. Sadece alçı levha ile bitirmemiz gerekiyor ve sonraki hafta sıva ustası güzel bir bütün oluşturabilir.

kendini yenilemek

Alçı tavan için çıta yapılması

Çerçeveyi kendiniz yapmak o kadar da zor değil. Mevcut tavanımızın her yerde sorunsuz çalışmaması üzücü, bu nedenle bazen yükseklik farklılıklarını telafi etmek için dolgu plakaları ile çalışmak zorunda kalıyoruz. Hırdavatçıdan kolayca kurallar satın alabilir ve iyi bir matkapla bunları hiç vakit kaybetmeden tavana yerleştirebilirsiniz. Birinci katın bulunduğu yerde betonun geçtiği yerlerde, çekiç dübelleri ile kuralları sabitledik. Delme sırasında biraz karışıklık yaratır, ancak çok iyi sabitlenmiştir!

Kendiniz alçı tavan yapın

Bunu daha önce yaptık ve bunda çok faydalı bir işbirliği bulduk. Birlikte büyük merdivenimizden yapabileceğimiz savaşçının üzerinde duruyoruz. Sonra ağır alçı levhayı düz bir şekilde (3.00 metre uzunluğunda) kaldırıyoruz, böylece kırılma şansı kalmasın. Sonra tavana doğru ilerliyor, çıtaların karşısına koyuyoruz ve başım bir tarafa dayanıyor, böylece ellerimle alçı levhanın merkezini yerinde tutabiliyorum (eğilmeye karşı da). Frank vidaları deler ve sabitlenir!

İlk alçı levha yine bir araya gelmek için biraz beceriksizdi, ama ondan sonra onu tekrar asmaya başladık, haha. Her neyse, böyle bir alçı tavan yapmak, biraz kullanışlı iseniz, kendiniz yapmak çok kolaydır. Büyük avantaj mı? Sıvalar çok güzel bir şekilde yayılabilir, bu yüzden mükemmel olması gerekmez!

Tadilat sırasında kendi başınıza alçı tavan yaparak bunu imkansız buluyoruz. Frank, her tür videoda gösterildiği gibi, alçı levhayı tutarken kullanıp kullanamayacağımızı görmek için uzun bir ‘sopa’ yaptı, ancak bu bizim için bir başarı olmadı.

Zemini tesviye etmek; dış kaynak mı yoksa kendin mi yapıyorsun?

İlk önce, yeni PVC zemini daha sonra döşeyebilmemiz için zemini tesviye için bir fiyat belirlemesi için evde biri vardı. Bu 1500,00 € ‘ya mal olacak ve biraz fazla olduğunu düşündük. Çok pahalı olduğundan değil tabii ki söyleyemem ama malzemeye bakarsanız çok daha ucuza yapabilirsiniz. Bu yüzden bunu kendimiz de alacağız, böylece yaklaşık 400,00 € ‘ya düzlenmiş bir zemine sahip olacağız (eğer her şey yolunda giderse).

Tadilat yaparken kendiniz boyayın

Boya, aynı zamanda, kendinizi yenileyecekseniz çok para biriktirebileceğiniz bir kısımdır. Boya oldukça pahalıdır, ancak adam saatleri için ödeme yapmanız gerekmiyorsa, bu çok tasarruf sağlar. Evdeki her şeyi boyarım. Pencere çerçevelerinden kapılara ve tavandan duvarlara, dış duvarlara veya mobilyalara. Frank resim yapmaktan nefret ediyor, bu yüzden bu çalışma beni gerçekten etkiliyor. Ama bu önemli değil, bir süre ona başka bir iş vereceğim!

Kendinizi yenileyecekseniz iyi araçlar

Kendinizi yenileyecekseniz, evde iyi aletlere sahip olmak çok önemlidir. Zamanla elbette gerekli olan her şeyi toplayacaksınız, ancak yine de ihtiyacınız varsa, bunun için çevrimiçi olabilirsiniz. Yani yapabilir misin Makita araçları satın alın veya Bosch veya Metabo için gidin. Çalıştığımız belirli markalarımız yok, ancak çok pratik bulduğumuz bir dizi aracımız var. Standart darbeli matkap ve muhtemelen herkesin evde sahip olduğu benzerlerine ek olarak, örneğin elektrik kabloları için çok kullanışlı bir aletimiz var: bir sıyırma pensesi. Bununla, kılıfın ucunu elektrik kablosundan kolayca çıkararak bakırın görünmesini sağlayabilirsiniz. O şeyin ne kadar kullanışlı olduğunu kaç kez duydum, haha!

Her şeyi kendim yapmaktan gerçekten zevk alıyorum ve bununla çok para biriktirmemiz de tabii ki güzel. Kendinizi yenilemeyi seviyor musunuz yoksa her şeyi dış kaynak olarak mı tercih ediyorsunuz?

About admin

Check Also

Barbeküde Pizza; kendin için lezzetli ve sağlıklı bir pizza yap

Sonunda evde biraz dinlenmeye başladık. Örneğin güzel bir barbekü dahil başka şeyler için zaman! Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir