Gölgede Büyüyen 7 Bitki

“Gölgede üretilmiştir” ifadesini hiç duydunuz mu? Gölgeli koşullarda bile gelişebilecek epeyce bitki olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru. Sırf üzerinde çalışacak çok fazla güneş ışığınızın olmaması, bir bahçeye sahip olma şansınızın olmadığı anlamına gelmez. Gölgeye yerleştirilmeleri gerekiyorsa çok iyi yapabilen, hatta gelişebilen çok sayıda güzel uzun ömürlü vardır. Sonunuzdaki tek gerçek zorluk, mülkünüzde sahip olmayı da seveceğiniz gölgede gelişen bitkileri bulmaktır.

Bahçenizin gölgeli kısımlarına biraz görsel çekicilik katmak hiçbir şekilde imkansız değildir. İster bir veya iki bitki eklemek isteyin, ister mutlu olmak için minimum miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyan bütün bir bahçe oluşturmak isteyin, seveceğiniz bazı seçeneklerimiz var.

Gölgeli Yards İçin En İyi Bitkiler

Gölgede büyüyebilen bitkiler arasında sandığınızdan çok daha fazla çeşitlilik vardır. Hepsini burada ele alamayız, ancak ne hakkında konuştuğumuzu güzel bir şekilde vurgulayan yedi örnek gösterebiliriz.

  1. Mercan Çanları: Heucheras olarak da bilinen bu bitki, gümüşten oldukça belirgin bir turuncuya kadar bir dizi farklı olası yaprak rengi sunar. Bu bitki ile bulabileceğiniz yeşillik, onu gölge dostu bitkiler için favorilerimizden biri yapar.

  1. Sabırsızlar: Gölgeli noktalarınıza hayat vermek için parlak bir çiçek ekranı mı arıyorsunuz? Impatiens, insanların yıllarca tam olarak bunu yapmasını mümkün kıldı. Bu bitkinin bazı versiyonları, çok yıkıcı, külleme şeklinde gelen bir hastalığa karşı hassastır. Neyse ki, bu olasılığa dayanabilecek hibritler var.

  1. Begonyalar: Begonyaların dayanıklılığı onlar hakkında en sevdiğimiz şeylerden biridir. Ayrıca yaratabileceğiniz göz kamaştırıcı renk yelpazesini de beğeneceksiniz. Kırmızı, somon ve hatta turuncu begonyalar bahçenizi veya diğer dış mekanlarınızı kesinlikle dönüştürebilir.

  1. Isırgan otu: Bu bitkinin alçak yüksekliği, onu herhangi bir gölgeli alana güzel bir katkı yapar. Bize gerçekten hitap eden gümüş bir bitki örtüsü sunar. En yoğun döneminde ortaya çıkan beyaz, pembe, kırmızı ve mor çiçeklerin varlığını da seviyoruz.

  1. Oakleaf Ortanca: Bu, herhangi bir bahçeye eklemek için harika bir bitkidir. Hepsinden iyisi, yazdan sonbahara kadar tadını çıkaracaksınız. Bu çalı, bahçenizin gölgeli kısımlarına her yerde bulunabilecek en güzel renk örneklerinden bazılarını verebilir. Bölgenize renkli bir dokunuş getirmek için her zaman doğrudan güneş ışığı almadığınızı unutmayın!

  1. Eğrelti otları: Eğrelti otları hakkında, özellikle gölgeli yerlerde bahçeniz için çok hassas olduklarını düşünmemize neden olan bir şey var. Bununla birlikte, eğrelti otları çoğumuzun düşündüğünden çok daha serttir. Eğrelti otlarının çok çeşitli farklı yerlerde iyi çalışabildikleri gerçeğinde bunun örneklerini görebilirsiniz. Bunları yılın farklı zamanlarında da bulabilirsiniz. Eğrelti otlarının tadını çıkarabileceğiniz tonlarca çekici şekil ve boyut vardır. Pek çok varyasyon, gölgede büyümesini kesinlikle sever.

  1. Çuhaçiçeği: İster inanın ister inanmayın ama bu bitkinin primula bitkisi olarak da bilinen 425 farklı türü vardır. Beyaz, pembe ve koyu kırmızı tonları, size yıllarca keyif verebilecek renklerden bazılarıdır.

Sonuç

Arka bahçenizdeki gölgeli alanları boş bırakmak zorunda değilsiniz. Bu bitkiler ve diğerleri güzel bir alan yaratabilir.

About admin

Check Also

Barbeküde Pizza; kendin için lezzetli ve sağlıklı bir pizza yap

Sonunda evde biraz dinlenmeye başladık. Örneğin güzel bir barbekü dahil başka şeyler için zaman! Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir