Evde enerji tasarrufu – mobilya seçenekleri de katkıda bulunur!


İç mekanınızda yapacağınız seçimlerle evde de enerji tasarrufu sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç bu kadar düşünmemiştim ama tadilatımız sırasında yine de merak ettim ve araştırmaya gittim.

İç mekanınız aracılığıyla evde enerji tasarrufu

Yenileme çalışmalarımızla ilgili bloglarımdan sıkıldıysanız, şimdiden özür dilerim. İşte yine bir tane var. Ama belki bu size gerçekten faydası olan bir şeydir, en azından ondan öğrendim. Salonumuzun ve mutfağımızın yenilenmesi sırasında birçok seçenekle karşılaştık. Tabii ki, tadilat yapan herkes gibi. Açıkçası, seçimlerin çoğunu sevdiğim veya pratik bulduğum şeylere göre yapıyorum.

Evde yaptığınız seçimlerin enerji tasarrufunu da etkilediğini daha önce hiç düşünmemiştim. Ama şimdi yapıyorum ve bu blogda, tuhaf işlerimiz sırasında ve tasarım hakkında tartışırken öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Lambalarınızla enerji tasarrufu

Bu çok açık elbette bunu da anlıyorum 😉 Ama evde enerji tasarrufu hakkında bir blog yazamam ve ışıklardan bahsetmem, değil mi? Aydınlatmanızla ilgili yaptığınız tüm seçimlerin LED lambalarla aydınlatmaya dayandığından emin olun. Enerji tasarruflu lambaların çevre üzerindeki etkisi çok daha düşüktür çünkü% 90’a kadar daha az elektrik kullanırlar. Bir yılın kullanımını toplarsanız bu çok fazla. Peki evde hala ampul var mı? Lambalarınızı değiştirin!

Duvarlarınıza açık bir renk verin ve evinizde enerji tasarrufu yapın

Evde boyama yaparken yukarıdaki enerji tasarrufu yöntemiyle çok doğrudan ilgilidir, açık renkler kullandığınızı hesaba katın. Aslında duvar boyası olarak parlak beyazı kullanmayı tercih ediyorsunuz. Parlak beyaz, gün ışığını en iyi şekilde yansıtır ve odanızın olduğundan daha parlak görünmesini sağlar. Ve sen de tahmin ettin… o zaman ışığını bu kadar çabuk açmana gerek kalmaz.

Enerji tasarrufu için perdeler kullanın

Günümüzde insanların evde perdeleri tercih ettikleri artık belli değil. Onlara da sahip değiliz. Fakat perdeler sadece atmosferi geliştirme veya iyi bir akustik sağlama işlevine sahip değildir. Evde enerji tasarrufu için de önemlidirler. Oturma odanızdaki ısıyı akşamları daha iyi tutarlar, böylece daha hızlı rahatça ısınır ve daha az ısıtmanız gerekir. Perdeleri seçerken, açıkken ısıtmanın önüne asılmamalarına dikkat edin. Sonra geri teper.

Evinizde çelik bir kapıyı mı tercih ediyorsunuz? O zaman çerçeveli bir tane alın!

Tıpkı diğer tüm o güzel Instagram evlerinde olduğu gibi, evde de çelik bir kapı istedim. Ve şans eseri onlar da geliyorlar, ikiden az değil. Mutfaktan çamaşır odasına çelik bir sürgülü kapı ve yemek odası ile salon arasında çerçeveli çelik bir kapı alıyoruz. İkinci kapı için kasıtlı olarak çerçeveli çelik bir kapı seçtik. Biraz daha güzel olduğunu düşündüğüm çelik pivot kapılara da bir göz attım. Ancak bu varyantta kapının kapandığı bir çerçeve olmadığı için, her zaman hava geçişi aldığınız dar açıklıklar vardır.

Salonumuzun bir çatı katı olması ve bu nedenle tamamen tepeye açık olması nedeniyle, evde konfor ve enerji tasarrufu açısından bir pivot kapı gerçekten bizim için doğru seçim gibi görünmüyordu.

Bazı pencere dekorasyonları yalıtım açısından diğerlerinden daha iyidir

Yukarıda perdelerden daha önce bahsetmiştik ama enerji tasarrufu ve evinizi yalıtmaktan bahsettiğinizde pencere dekorasyonunda da bir fark var. Öyleyse var düetler örneğin bal peteği yapısından dolayı daha iyi yalıtım sağladıkları özellik. Bal peteğinde kalan hava ekstra yalıtım etkisine sahiptir. Kışın ısıyı daha iyi tutar ve yazın ısıyı daha iyi dışarıda tutar, ideal değil mi?

ps… – evinizde enerji tasarrufu yapmanın iyi bir alışkanlık olmasına rağmen – evinizi havalandırmanın da çok önemli olduğunu unutmayın. Bu yüzden asla her şeyi kapalı tutmayın, ancak tekrar temiz hava almak için her şeyi düzenli olarak açın.

About admin

Check Also

Barbeküde Pizza; kendin için lezzetli ve sağlıklı bir pizza yap

Sonunda evde biraz dinlenmeye başladık. Örneğin güzel bir barbekü dahil başka şeyler için zaman! Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir