Cardoon Nasıl Yetiştirilir – Kolay Balkon Bahçeciliği

Cardoon bitkisi, ilginç bir dulavratotu ve kereviz karışımı gibi görünme eğiliminde olan uzun ömürlü bir bitkidir. Bu bitki, kardiyo, cadone ve enginar devedikeni gibi birçok başka isimle anılır. Yaprakları güzel ve simli olup, görsel olarak ilginç olan dik ve belirgin bir heykel stili şekli oluşturma eğilimindedir. Bu çarpıcı bitkileri bahçenize getirmek istiyorsanız, bu makale yardımcı olabilir.

Cardoon

Büyüyen Cardoons

En yaygın olarak yetiştirilen Cardoon türleri arasında fildişi beyazı pürüzsüz, büyük pürüzsüz ve büyük pürüzsüz İspanyolca olarak adlandırılanlar dahil olmak üzere çeşitli farklı Cardoon türleri vardır. Bu farklı çeşitler, farklı ortamlarda iyi yetişir, ancak önemli olan yukarıdakilerden herhangi biri için toprağı doğru yapmaktır. Cardoon bitkileri genellikle tam güneşte yetiştirilmeyi tercih ederler, ancak kısmi gölgede iyi geçebilirler. Cardoon’ları yetiştirmek için iyi tahliye edebilen ve besleyici organik maddelerle dolu bir yer seçmek isteyeceksiniz.

Cardoons yataklarını ekimden önce 2-3 hafta hazırlamak ve işi bitirmek için çürümüş gübre veya yaşlı kompost kullanmak en iyisidir. Cardoons ayrıca, ölçekte 6 ile 7 arasında neredeyse nötr pH seviyesine sahip bir toprak isteyeceklerdir. Yapraklara zarar verip yırtabilecekleri için bitkileri kuvvetli rüzgarlara karşı koruduğunuzdan emin olun.

Cardoons Dikimi

Cardoonlar, bahardaki son dondan sonra 3 ila 4 hafta boyunca bahçede oturan bir nakilden yetiştirildiklerinde en iyisidir. Dikilmeden önce yaklaşık 6 hafta boyunca yetiştirilmeleri gerekir ve bunu en verimli şekilde yapmak için bir bitki kutusu veya çanak çömlek zenginleştirilmiş saksı toprağı ile doldurun. Onları toprağın en az bir inç derinliğine koyun ve yerleşmeleri için sulayın.

Bunu yaptıktan sonra, kabı bol güneş alan bir pencereye yerleştirin. Bitkileri düzenli olarak suladığınızdan emin olun, ancak tohumların solmasına neden olabileceğinden, onları toprağın çok ıslak ve vıcık olduğu noktaya kadar sulamamaya dikkat edin. Bitkiyi çimlendirirken, en iyi yaklaşık 75 Fahrenheit’de yapacak ve nakledildikten yaklaşık 120 gün sonra hasat edilmeye hazır olacaktır.

Cardoonların 2 ila 3 haftalık çimlenmenin ardından nakledildikten 6 ila 12 gün sonra filizlenmeye başlamasını bekleyin. Nakil Cardoonları, son dondan sonraki ilkbahar ortasında iyi iş çıkaracaktır. Bunları toprağa koyarken, fidenin içinde büyüdüğü kaptan en az bir inç daha geniş bir çukur kazın. Ardından, deliği toprakla doldurun ve hava kabarcıklarını çıkarmak için onları ezin. Dikimden sonra eşit şekilde sulayın ve sulama arasında kurumasını bekleyin. Cardoon bitkilerini iyi sulanmış ve döllenmiş halde tutun ve bahçenizde her yıl güzel ve güzel bir şekilde gelişen bitkilerin tadını çıkarın.

Cardoon Nasıl Yetiştirilir

About admin

Check Also

10 Easy-Peasy Houseplants (Büyümek Bir Cinch!)

En iyisine göz atın Easy-Peasy Houseplants (Büyümek Bir Cinch!) ve içeride uzun süre sorunsuz yeşilliklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir