Bromeliads Nasıl Yetiştirilir – Kolay Balkon Bahçeciliği

Bir süredir bromeliad’ların gelişmiş ve hatta uzman bahçıvanlar için ev bitkileri olduğu düşünülse de, bu tamamen doğru değildir, çünkü bunlar normal ev koşullarında kolayca ekilebilir ve biraz tecrübesi olan herkes tarafından yetiştirilebilir. Bu çiçekler, eğiliminde en tutkulu olacağınızı seçmenize izin vermek için çeşitli farklı doku ve renklerde gelir. Ne tür bromeliadlar geliştirmeyi umuyor olursanız olun, bu makale bunu kolaylıkla yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bromeliadlar

Büyüyen Bromeliads

Bromeliads, muhteşem yeşillik bitkileri olarak kabul edilir ve çiçeklenmek için belirli bir koşullara ihtiyaç duyacaktır. Bu koşullar, ekmekte olduğunuz cinsin türüne bağlı olarak değişecektir, ancak ne olursa olsun en iyi şekilde çiçek açmalarını sağlamak için izleyebileceğiniz bazı kurallar vardır. Örneğin, bitkinizi her seferinde 10 güne kadar olgun bir elma ile etrafına sıkıca kapatılmış şeffaf plastik bir torbaya koyarak istediğiniz gibi dikebilirsiniz. Etilen gazı bitkiyi besleyecek ve büyümesine yardımcı olacaktır.

Toprak

Bromeliadlar epifitik olmalarına rağmen, hızlı drene olan saksı topraklarında yetiştirilebilirler. Mümkün olan en iyi toprak koşullarına ayarlamak için 1/3 kum ve 2/3 turba bazlı toprak karışımının karıştırılması iyi olacaktır. Bu çiçekler büyümek için kütüklere ve tahtalara da monte edilebilir. Yıl boyunca sürekli ve sık sık sulanmaları gerekecektir.

Işık

Türüne bağlı olarak, bitkiler farklı ışık seviyelerine toleranslı olacaktır. Örneğin, bazı bitkiler tam tropikal güneşte kavrulurken, diğerleri gelişecektir. Bromeliad bitkilerinin, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacakları parlak pencere pervazları gibi iyi korunmuş alanlarda harika olduğunu hatırlamak iyi bir genel kuraldır. Bromeliadların sararırsa çok fazla ışık alıp almadığını, uzun görünümlere sahip veya koyu yeşil renkli bitkiler yeterince ışık almıyor olabilir.

Su

Bu bitkiler kuraklıklara karşı toleranslıdır, bu da faydalıdır, ancak eğer yapabiliyorsanız, bitkinin orta kabını suyla dolu tuttuğunuzdan emin olun. Bitkiyi bu şekilde merkezi olarak sulamayı seçerseniz, bitkide biriken tuzları almak için ara sıra orta kabı temizlemek önemlidir. Aksi takdirde, özellikle büyüme mevsiminde bu bitkilere topraktan su vermek fazlasıyla yeterlidir.

Nem ve Sıcaklık

Neyse ki, bromeliad’ler sıcaklık değişimlerine oldukça toleranslıdır, ancak daha sıcak ortamlardaki bitkilerin iyi olması için daha fazla neme ihtiyacı olacaktır. Bromeliad’lar genellikle 80 derece kadar yüksek ve 55 derece Fahrenheit kadar düşük sıcaklıkları tercih eder. 40 derecenin altına düşmelerine izin vermeyin.

Baştan sona ana hatlarıyla belirtildiği gibi bitkilere özen göstererek, bu bitkilerin güzelliğinden gelecek mevsimler için yararlanabileceksiniz.

Bromeliads Nasıl Büyütülür?

About admin

Check Also

10 Easy-Peasy Houseplants (Büyümek Bir Cinch!)

En iyisine göz atın Easy-Peasy Houseplants (Büyümek Bir Cinch!) ve içeride uzun süre sorunsuz yeşilliklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir