Bir Kek Nasıl Dondurulur – Başlangıç ​​Kılavuzu

Bir pastayı dondurma sürecini göz korkutucu buluyorsanız veya sadece pasta yapma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bu yazı tam size göre. Bugün, çok basit adımları kullanarak bir pastanın nasıl dondurulacağına dair adım adım sürecimi paylaşıyorum. Aynı basit yöntemi yıllarca temiz hatlara ve pürüzsüz kenarlara sahip güzel kekler yaratmak için kullandım. Bu yöntemin en sevdiğim yanı, çok sayıda özel ekipman gerektirmemesi ve herhangi bir temel katman kek tarifi için kullanılabilmesidir. Pratik ve tekrarlarla, yakında profesyonel olacaksınız!

bir kek standı üzerinde son buzlu kek

Birinci Adım: Kek katmanlarını hazırlayın

Dondurma sürecine bile girmeden önce pasta konuşalım. Dondurma işleminde usta olabilirsiniz, ancak kekleriniz doğru şekilde hazırlanmadıysa veya pişirilmediyse, kek pürüzlü ve düzensiz hale gelecektir.

Herhangi bir katmanlı kek için, tamamen düz keklerle başlamak önemlidir. Pürüzsüz kenarlı temiz bir görünüme bu şekilde ulaşırsınız. Oraya gitmek için tarife bağlı olarak birkaç farklı rotadan yararlanabilirsiniz.

Bu örnekte Funfetti Kek tarifimi yaptım. Neyse ki, bu pasta sıkı ve nemli bir kırıntıya sahip zengin bir pasta olduğu için bile güzel pişiyor. Ancak diğer pek çok durumda, kekler yuvarlak bir kubbe üstü ile pişirilebilir ve bu da orantısız bir kek tabakası oluşturabilir. Bu nedenle, buzlanma yapmadan önce, a adı verilen bir alet kullanarak üst kısmı düzleştirmelisiniz. kek düzleştirici.

Aşina değilseniz, kek düzleştirme, düz bir yüzey ortaya çıkarmak için bir pastanın üstünden ince ve eşit bir tabaka dilimleme işlemidir. Yukarıda belirtildiği gibi, çoğu hafif ve kabarık kekler kubbeli bir üst kısımla pişirilir, bu da katmanlı kekler için ideal değildir. Bu olduğunda, sonraki adım bir kek düzleştirici. Sadece seviyeyi doğru yüksekliğe ayarlıyorsunuz (bu kubbenin tepesini kesmeye yetecek kadar) ve tüm kek boyunca gördünüz.

Bilgi: Kekleri sadece tamamen soğuduktan sonra dengeleyin – en az 2 saat buzdolabında veya gece boyunca.

fırın tepsisinin içindeki pastayı kapat

Ancak kek tesviye işleminin önüne geçmek ve ilk etapta kubbelerin oluşmasını önlemek için keklerinizi kullanarak pişirin. eşit pişmiş kek şeritleri. Pişirmeden önce şeritler nemlendirilir ve her kek kalıbının etrafına yerleştirilir. Bunun yaptığı şey, tavaların dış kısmının çok hızlı ısınmasını engelleyerek çok daha eşit bir pişirme sağlamaktır. Şimdi, bu, tüm tarifler farklı olduğundan keklerin tamamen düz pişmesini her zaman sağlamaz, ancak kubbenin şiddetini azaltacak ve bu nedenle işlem sırasında daha az kek beklemesine neden olacaktır.

Özetle, keklerinizi kullanarak pişirin kek şeritleri şiddetli domlaşmayı önlemek için. Ancak kekleriniz hala merkezde kabarıyorsa, bir kek düzleştirici buzlanmadan önce üst kısımları eşitlemek için (sadece kekler soğuduktan sonra).


Bu son kısım çok önemli. Tereyağlı krema yapmayı düşünmeden önce, kek katmanları tamamen soğutulmalıdır. Kekleri fırından çıkardığınızda (hala tavaların içinde) bir soğutma rafına yerleştirin. Yaklaşık 30 dakika soğumalarını bekleyin, ardından kekleri serbest bırakmaya yardımcı olmak için tencerenin kenarına bir bıçak dolaştırın.

Kekleri soğutma rafına çevirin. Bu, iki şeyden birini yapabileceğiniz zamandır:

  1. O gün pastayı dondurmayı planlıyorsanız, kekleri (hala soğutma rafında) buzdolabına aktarın ve yaklaşık 1-2 saat veya tamamen soğuyana kadar soğutun. Sağlam ve kullanımı kolay olmalıdır.
  2. Ertesi gün pastayı dondurmayı planlıyorsanız, keklerin oda sıcaklığında daha da soğumasını bekleyin (30 dakika daha) ve ardından streç filmle sıkıca sarın. Kekleri gece boyunca soğuması için buzdolabına koyun.

Bir gecede soğumadan önce pastaları sarmazsanız, kuruma eğilimindedirler. Ancak her iki durumda da, kekleri donmadan önce soğutmak, onları daha kolay işlenmesini sağlar. Çalışırken kırılmazlar veya parçalanmazlar ve pastanız genel olarak daha güçlü bir yapıya sahip olur.

plastik sargıya sarılmış üç adet 8 inçlik kek yığını tutmak

İkinci Adım: Kek katmanlarını istifleyin

Artık kekler soğuduğuna ve tereyağlı krema gitmeye hazır olduğuna göre, işe koyulma zamanı. İşte ihtiyacınız olacak ekipman:

  1. Kek Döner Tablası tereyağı kremini uygularken pastayı düzgün bir şekilde döndürmek için.
  2. Kauçuk spatula Eminim zaten elinizin altında vardır. Bu, tereyağlı kremi çıkarmak ve pastanın üzerine dolmak içindir.
  3. Küçük Ofset Spatula Tereyağı kremini hem tabakalar arasına hem de pastanın kenarlarına doğru yaymak için.
  4. Kek Kazıyıcı eşit bir sonuç için tereyağı kremini yumuşatmak için.

Başlamadan önce, pastanın tabanı olarak hangi yüzeyi yapmak istediğinize karar verin. Örneğin, süslerken pastanın altına bir parça parşömen kağıdı koymayı tercih ederim. Daha sonra, pastayı kolaylıkla döner tablanın üzerinden alıp, servis için dekoratif bir kek standına koyabilirim.

Daha sağlam ve yeni başlayanlar için uygun bir şey istiyorsanız, kek tahtası. Bu, kekle aynı boyutta yuvarlak kalın bir karton parçası. Bunu döner tablanızda ortalayın ve ardından kek tablasının ortasına küçük bir parça şeker serpin. İlk kek katmanınızı en üste yerleştirin ve oradan devam edin. Pasta tahtaları harikadır çünkü pastayı istediğiniz zaman herhangi bir yüzeye kolayca aktarabilirsiniz.

Yüzeye karar verdikten sonra, ilk kek katmanınızı döner tablanın ortasına yerleştirin ve üstüne büyük miktarda tereyağı kreması sürün. Miktar, pastanızın boyutuna bağlı olarak değişecektir (burada 8 inçlik bir kek donduruyorum), bu yüzden üstüne ince ve eşit bir katman oluşturmak için yeterince tereyağlı krema alın.

Kullanarak ofset spatula, buttercream’i pastanın kenarına yayın, böylece kenarlarından biraz sarkar. Bu, üç katman istiflendiğinde pastanın kenarlarındaki boşlukları doldurmayı kolaylaştıracaktır.

İkinci katmanı eklemek için arkanıza yaslanın ve ikinci pastanın kenarını birinci pastanın kenarıyla hizalayın, pastanın size en yakın tarafı ile çalışın. Onları sıraladıktan sonra, kekin geri kalanını nazikçe ve hafifçe tereyağı kremasına indirin. Henüz baskı uygulamayın. Keklerin eşleştiğinden emin olmak için her tarafı kontrol edin. Biraz çizginin dışına çıkarsa, pastayı gitmesi gereken yere kaydırabilirsiniz. Tam doğru yaptıktan sonra, pastayı yerine kilitlemek için nazikçe buttercream’e bastırın.

Şimdi, üç katman da üst üste dizildiğinde, ofset spatula kenarlarını sıkıştıran herhangi bir tereyağı kremi yaymak için. Bu, kek katmanları arasındaki görünümleri dolduracaktır.

Üçüncü Adım: Kırıntı kat

Kırıntı tabakası, kekin tüm yüzeyine uygulanan çok ince bir tereyağlı krema tabakasıdır. Bu, son buttercream tabakası uygulandığında daha parlak bir görünüm için herhangi bir kırıntıyı (dolayısıyla adı) kilitlemeye yardımcı olur.

Şimdi, bu kek dünyasında tartışmalı olabilir, ancak TÜM keklere kırıntı kat uygulanması gerekmez. Bunun yerine, pastayı değerlendirmenize bağlıdır. Örneğin, bu fotoğraflarda gösterilen kekin kenarları çok gevrek. Kekleri kek tepsilerinden çıkarırken, tezgâhımın her yerine kırıntılar dökülüyordu. Bu nedenle kırıntılı bir kat uygulamam gerektiğini biliyorum. AMA, minimum veya hiç kırıntı içermeyen kekler de vardır. Kekleri tavalarından çıkarırken kenarlarını değerlendirin. Herhangi bir kırıntı olmadan bir arada kalırlarsa, kırıntı katını atlayabilirsiniz.

Emin değilseniz, kırıntı katını her iki şekilde de uygulayabilirsiniz. Bunu atlamak sadece size biraz zaman kazandırmak içindir.

Kırıntı katını uygulamak için, pastanın en üstüne bir miktar tereyağlı krema sürün. Kullanarak ofset spatula, buttercream’i çok ince bir tabaka halinde kekin üstüne yayın. Fazlalıkların pastanın kenarlarından sarkmasına izin verin.

Üst kısım eşit bir şekilde yayıldıktan sonra, çıkıntıyı alın ve spatulayı ileri geri sallayarak pastanın kenarlarına yayın. Kusursuz bir uygulama için uğraşmayın, sadece pastanın etrafına ince bir tabaka sürmeye odaklanın.

bir pastanın kenarlarına tereyağı sürmek

Sarkan tereyağı kreması, pastanın dibine kadar ulaşmaya yetmiyorsa, spatulanın ucuna biraz ekstra tereyağı sürün ve ardından kekin üzerindeki kel noktalara uygulayın.

Kırıntı katını uyguladıktan sonra, kek kazıyıcı kenarları eşitlemek için. Pastanın kenarına paralel tutun. Kazıyıcıyı pastanın yan tarafına doğru bastırırken diğer elinizle döner tablayı döndürmeye başlayın. Pastanın etrafında yaklaşık 1 / 4’ünü döndürün, sonra durun ve sıyırıcınıza yapışmış herhangi bir tereyağı kremini çıkarın. Sonra pastanın her tarafını düzeltene kadar tekrarlayın.

Kullanın ofset spatula veya kek kazıyıcı (hangisi size daha rahat geliyorsa) pastanın üst kısmını yumuşatmak için. Şimdi üst kenarın etrafına düz bir şekilde yapışan buttercream ile spatulayı veya kazıyıcınızı üst kısma paralel tutun ve buttercream’i pastanın ortasına doğru çekin.

Şimdi kırıntıları yerine kilitlemek için pastayı buzdolabında yaklaşık 30 dakika soğutun.

kırıntı katını yumuşatmak

Dördüncü Adım: Tereyağı kreminin son katmanını uygulayın

Kek kırıntı tabakasıyla soğuduktan sonra, son tereyağı kremini uygulama zamanı.

Bu süreç, kırıntı tabakasıyla tamamen aynıdır, sadece daha kalın bir tereyağı kremi tabakası ile. Pastanın üzerine bol miktarda tereyağı kreması sürün ve ardından eşit ve düz bir üst kısımda kalırken kenarlara doğru yayın.

Çıkıntıyı pastanın kenarlarına yayın. Yine, bu adımda mükemmelliğe değil, sadece uygulamaya gidin.

Pasta tamamen kaplandığında, kek kazıyıcı kenarları eşitlemek için. Kırıntı kaplamayla yaptığınız işlemin aynısını izleyin, ancak alttaki keki açığa çıkarmak istemediğiniz için daha az baskı uygulayın.

Kenarları düzelttikten sonra bazı delikleriniz veya boşluklarınız varsa, ofset spatula Bu alanlara ekstra buttercream uygulamak için. Ardından, pastanın etrafından dolayın. kek kazıyıcı bu lekeleri düzeltmek için.

Kullanarak en üst seviyeye çıkın ofset spatula veya kek kazıyıcı ve son tereyağlı krema katmanınız tamamlandı!

Beşinci Adım: Pasta süsleri

Bir pastayı dekore etmenin birçok yolu vardır, ancak serpme ve tereyağlı kremalarla asla yanlış gidemezsin.

Bir pastanın kenarlarına serpme uygulamak için, son kat buttercream’i uyguladıktan hemen sonra bunu SAĞA yapın. Çok uzun süre beklerseniz, buttercream yüzeyinde kuru bir cilt oluşturacak ve böylece serpintiler yapışmayacaktır.

Serpintilerin her yere gitmesini önlemek için, döner tablanızın altına geniş kenarlı bir fırın tepsisi yerleştirin. Ardından, kekle göz hizasına inin ve parmaklarınızın arasına küçük bir tutam serpiştirin. Çok hızlı ve hızlı bir hareketle serpintileri pastanın kenarına doğru fırlatın… neredeyse pastayı gagalayan bir kuş gagası gibi.

Tüm serpintiler uygulandıktan sonra, üstüne sürmek için fazla tereyağı kullanın. Bu pasta için bir krema çantası ile donatılmış büyük Fransız yıldız ucu. Boru girdapları veya dolgular ve ardından üstüne daha da fazla serpme ekleyin.

Pastayı 30 dakika buzdolabına koyun ve ardından şaheseriniz servise hazır!

Katmanlı kek nasıl saklanır

Pastanızı bir gün servis etmeyi planlıyorsanız, henüz dilimlemediğiniz sürece üstü açık olarak buzdolabına koyabilirsiniz.

İçine dilimlemişseniz ancak yine de saklamanız gerekiyorsa, pastanın açık kısmına plastik bir sargı bastırın ve ardından tüm pastayı aşağıdaki gibi hava geçirmez bir kaba koyun. Bu.

Pastayı bitirdiyseniz ve ertesi gün servis yapmayı planlıyorsanız, pastayı buzdolabında aşağıdaki gibi hava geçirmez bir kapta saklayın. Bu. Her iki durumda da buzdolabında birkaç gün taze kalacaktır.

bir kek katmanının üstüne serpme ekleyerek

Pratik yapmak için kek tariflerini katmanlayın:

Kullanılan Ekipman:

son buzlu kek yaklaşıyor

About admin

Check Also

59 Kere Kadınlar Büyük Veya Küçük, İkonik Veya İronik Galibiyetlerini Kutladılar ve Bu Sayfada Paylaştılar

Birbirimizle rekabetin gittikçe normalleştiği bir dünyada, ister bir iltifat ister bir teşvik olsun, kendimizi birbirimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir