Balon Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

Balon çiçekler genellikle, çok sert olmalarına rağmen oldukça tuhaf ve eğlenceli görünen onlardan gelen tomurcuklar nedeniyle yetiştirilir. Bu nedenle, henüz sağlam bir tekniği olmayan yeni başlayan bahçıvanlar için iyi bir seçimdir ve size etrafta dolaşmanız için bolca alan sağlar. O güzel, kabarık, çok yıllık çiçekleri uzun ömürlü bahçenize getirmek istiyorsanız, bu makaleden başkasına bakmayın.

Balon Çiçeği

Bitkiler veya tohumlarla başlayabilirsiniz, ancak bir tohumdan başlarsanız, bitkiler ekildikten sonraki ilk yıl boyunca çiçek açmazlar. Bu balon çiçek tohumları genellikle tabakalaşmaya ihtiyaç duyacak ve kış aylarında ekim için iyi bir seçim olacaktır. Tohum kabuklarını saklarsanız ve sezon sonunda kalmalarına izin verirseniz, baharda bazılarının ortaya çıktığını bile görebilirsiniz. Erken ilkbaharda tohumlara iç mekanlarda başlayın ve tohumları nemli toprağın en üstüne çok nazikçe ittiğinizden emin olun. Düzgün filizlenmeleri için ışığa ihtiyaç duydukları için tohumu toprakla örtmeyin. Bunu doğru yapmak, tohumların sadece 2 veya 3 hafta içinde filizlenmesine izin verecektir. Bu olduğunda, dışarıya aktarmadan önce tohumları daha büyük bir tencereye taşıyın. Uzun, sarkık yapıları nedeniyle onları riske atmak isteyebilirsiniz, ancak onları diğer balon çiçekleriyle büyütmek ve birbirlerini desteklemelerine izin vermek en iyisidir.

Toprak

Balon çiçekleri, 5,8 ile 6,8 arasında değişen hafif asitli bir toprak pH’ına ihtiyaç duyar. Toprağın biraz tınlı olduğundan ve çok iyi süzüldüğünden emin olmak isteyeceksiniz.

Işık

Balon çiçeklerini tam güneşli bir ortamda dikerseniz, en yüksek verimi alırsınız. Bununla birlikte, bu balon çiçekleri, kısmi gölgede ekilirse gayet iyi olacak ve bu özellikle gölge öğleden sonra gelirse geçerlidir.

Su

Balon çiçekleri kurulduktan sonra çok fazla sulamaya ihtiyaç duymazlar. Belirtildiği gibi, serttirler ve genellikle kısa kuraklık dönemlerinde iyi olurlar.

Gübrelemek

Bu çiçekler ağır besleyiciler değildir, ancak çiçek açmaları için ihtiyaç duydukları tüm enerjiyi almalarına yardımcı olmak için üstünü kompostla giydirmeniz önemlidir. Organik granül gübre eklemek, aşırıya kaçmadan bol miktarda yemelerini sağlamaya da yardımcı olacaktır.

Nem ve Sıcaklık

Balon çiçekleri, 60 ila 80 Fahrenheit arasındaki sıcaklıklarda en iyi sonucu verir, ancak öğleden sonra yeterli gölgeye sahip oldukları sürece yüksek sıcaklıklı bölgelerde iyi olurlar. Ayrıca yüksek nem seviyelerinde de iyidirler.

Çiçeklenmeden Sonra

Tıknaz hale geldiklerinde, balon çiçek sapları yaklaşık 6 inç yüksekliğinde olduklarında geriye doğru sıkıştırılmalıdır. Onları baştan çıkarmak önemlidir ve sürekli çiçek açmalarını sağlar. Tüm sapı çıkarmamaya dikkat edin, sadece solmuş çiçekler ve balon çiçekleriniz gelecek mevsimler için güzel görünecek.

Balon Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

About admin

Check Also

Barbeküde Pizza; kendin için lezzetli ve sağlıklı bir pizza yap

Sonunda evde biraz dinlenmeye başladık. Örneğin güzel bir barbekü dahil başka şeyler için zaman! Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir