Avokado Ağaçları Nasıl Yetiştirilir

Avokado ağaçları söz konusu olduğunda, ister deneyimli bir bahçıvan olun, ister başlangıç ​​için bir yer arayan bir acemi olun, bu projenin ne kadar basit ve tatmin edici olabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu ağaçları fidanlıkta yetiştirilen bir ağaçtan yetiştirebilir veya bir tohumdan başlayabilirsiniz, ancak hangisi olursa olsun, sabır anahtardır. Ağacı diktikten sonra yaklaşık 3 ila 4 yıl sürecektir ancak bir tohumla başlarsanız 13 yıla kadar bekleyebilirsiniz. Tamamen yerli ağaç yetiştirmek isteyenler için bu rehber tam size göre.

Avokado

Tohumun Hazırlanması

Bitkiyi büyütmek için ihtiyacınız olan tohumu, avokadonun içindeki o büyük kahverengi çukur şeklinde bulacaksınız. Tohum yetiştirmeye başlamak için en basit yol, bir mutfak bardağı veya bir kavanoz alıp su ile doldurmaktır. Tohumu iyice yıkayarak ve sivri ucundan tohumun yarısına kadar aşağıya 4 tahta kürdan koyarak hazırlayın. Kürdan kullanarak, sivri ucu üstte tutarak camın üzerindeki çukuru destekleyin. Ardından, tohumun alt yarısını tamamen kaplayacak şekilde su dökün. Bu bardağı parlak bir şekilde aydınlatılmış bir alana yerleştirin ve gerektiğinde tohumu yenilemeye devam edin.

Kökler Büyüdüğünde

Köklerin zamanla camın içinden büyümesini görebileceksiniz. Güçlü köklere sahip olduğunda, bir filiz çıkarken üst kısmının açılmaya başlayacağını fark edeceksiniz. Bu gerçekleştiğinde, tohumu iyi drene edilmiş kaba saksı karışımıyla dolu bir kaba koyabilirsiniz. Tohumu, diğer yarısı hala altında olacak şekilde toprağın yarısına kadar yukarıda tutun. Dikildikten sonra bol su verin ve evin en parlak yerine koyun. Birçok narenciye ağacı gibi avokado ağaçları da iç mekanlarda kolaylıkla yetiştirilebilir. En iyi saksı seçimi doğal pişmiş toprak olacaktır çünkü gözenekli kil malzemesi nemin toprakta sürekli hareket etmesine yardımcı olur. Boşaltmak için büyük delikleri olan 6 ila 8 inç çapında bir tencere ile başlayın.

Ağacı Açık Havada Dikmek

Avokado ağaçları tropik bitkiler oldukları için soğuk yerlerde pek işe yaramayacaklardır. Doğal olarak sıcak bir yerde yaşıyorsanız ve donma sıcaklığı çok az olan veya hiç olmayan bir yerde yaşıyorsanız, onu güvenli bir şekilde dışarıda dikebilirsiniz. Dışarıya dikerseniz, kıştan önce rahatlaması için ilkbaharda yapmanız gerekecektir. Bol miktarda drenaj ve güneşe maruz kalmaya izin veren bir site bulun. Ağaca büyümesi için havadar bir yer vererek bakım yapın ve aşırı su vermeyin. Özellikle narenciye ağaçları ve avokado için, özellikle yüksek düzeyde demir, çinko ve fosfor içeren bitki besinleri kullanarak gübrelemek isteyeceksiniz. Doğru bakımla, emeğinizin meyvelerinden yıllarca yararlanabileceksiniz.

Avokado Ağaçları Nasıl Yetiştirilir

About admin

Check Also

Barbeküde Pizza; kendin için lezzetli ve sağlıklı bir pizza yap

Sonunda evde biraz dinlenmeye başladık. Örneğin güzel bir barbekü dahil başka şeyler için zaman! Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir